Digitální měna se stala součástí mnoha životů a především internetového světa. Někdo jí využívá pouze pro účel nákupů a provádění transakcí, někdo v ní vidí skvělý investiční prvek, někdo se pustil do obchodování na burze a někdo se stal přímo těžařem.
Těžba kryptoměn je fenomén, který vyžaduje určitou investici a následně sklízí odměnu. Jak to všechno vlastně probíhá?
Mining digitální měny začínal v sólo režimu. To v praxi znamená, že každý těžař – miner prováděl tuto aktivitu samostatně na svém PC. K tomu byl tedy potřebný PC s výkonným procesorem nebo výkonnou grafickou kartou.
Postupně však začaly být nároky vyšší, a čím více minerů, tím víc byla těžba náročnější a také nepříznivá na spotřebu elektrické energie. Náklady se díky vysokému výkonu zařízení zvyšovaly a mining samostatně přestal být výnosný.
A tak se začaly zakládat mining pooly. Jedná se o seskupení několika těžařů, kteří se na těžbě digitální měně podílejí společně a odměny si rozdělují mezi sebou. Další odměnou zůstávají poplatky za transakce.
Celý systém miningu pracuje na principu nalezení bloku a vyřešení matematického úkolu, na kterém pracuje miner systém.
Výši odměny si můžete jednoduše spočítat pomocí různých kryptoměnových kalkulátorů. Můžete si porovnat odměny plynoucí z jednotlivých digitálních měn a podle toho si vybrat tu, která nejvíce odpovídá vašim představám.
Mining má kromě tohoto účelu také účel bezpečnostní a rozšiřuje virtuální měnu. Efektivita těžby je podmíněná některými detaily jako pravděpodobnost nalezení bloku, výše odměny, nároky na výkon, náklady a to především na elektřinu a v neposlední řadě také kurz.
Mining tedy sebou přináší také neustálé sledování novinek, změn, aktualizací a spoustu informací, které vedou k úspěšnosti a efektivitě celé činnosti. Pokud vás to baví a chcete investovat do zařízení, tak můžete být minerem i vy.