Fyzikální terapii lze použít pro různé stavy včetně artritidy, sportovních úrazů, nervových poranění, syndromu karpálního tunelu, zánětu šlach, osteoporózy, geriatrie, neurologických problémů, problémů s plodností, lupusu, menstruačních poruch, zlomenin kostí, stresové inkontinence a mnoha dalších. Člověk může vyhledat terapii buď pro prevenci nebo úlevu od bolesti. Fyzioterapeuti obvykle doporučují aktivity, jako jsou masáže, cvičení, trakce, manuální lymfodrenáž, laserová terapie, led, teplo, elektrická stimulace, elektrodesikace, ultrazvuk a cvičební programy. Mohou také odeslat své pacienty k dalším specialistům, jako jsou ortopedičtí chirurgové, lékaři sportovního lékařství, neuromuskuloskeletální a cévní terapeuti a pediatři pro specializovanou péči.
Popis práce fyzikální terapie zahrnuje následujících 6 základních činností: kontrola a stabilita svalů, rozsah pohybu, síla, koordinace a síla. Patří sem nejen jednoduchá cvičení, ale i procedury jako rovnováha, trakce, ultrazvuk, elektroléčba a studené obklady. Tyto úkoly podporují hojení a předcházejí zraněním. Úrazům se předchází, když fyzioterapeuti správně posoudí pacientovy potřeby a na základě závažnosti jeho zranění určí druh léčby, kterou potřebuje.
V rámci fyzikální terapie může terapeut provést pacienta řadou cvičení určených ke zvýšení síly, zlepšení flexibility a vybudování odolnosti vůči zranění. To může probíhat na klinice nebo doma. Může doporučit protahovací cvičení, lehký vytrvalostní nebo silový trénink nebo aerobní nebo kardio cvičení s nízkým dopadem.
Fyzioterapeuti se také učí, jak provádět cvičení, která zlepšují pohyblivost. Mezi běžná cvičení, která pomáhají zlepšit pohyblivost, patří chůze, cvičení flexibility a cvičení s rozsahem pohybu. Některé kliniky fyzikální terapie nabízejí ergoterapii, která učí fyzioterapeuty, jak mohou pacienti znovu získat svou nezávislost a získat zpět své zdraví. Tyto druhy terapeutů se označují jako funkční terapeuti.
Bolest, kterou lidé zažívají na kloubech a kostech, může být vysilující. Fyzikální terapie vyžaduje použití různých technik ke snížení bolesti a prevenci dalších zranění. Například při přípravě na operaci nebo na radiační terapii mohou pacienti pociťovat bolest během procedury nebo později po jejím dokončení. Fyzioterapeuti mohou doporučit protahovací cvičení ke snížení bolesti po operaci nebo při zotavování se z ní.
Některá fyzioterapeutická cvičení obvykle trvají jen několik minut, zatímco jiná se mohou protahovat po dlouhou dobu. Příklady těchto druhů cvičení zahrnují cvičení s použitím odporových pásů, stabilizačních míčů, cvičení na židli, zvedání pat a protahování. Jiné běžně používané jsou protahovací cvičení pro zvýšení flexibility a rozsahu pohybu. Příklady strečinků běžně používaných ve fyzikální terapii zahrnují plantární fasciitidu a tenisový loket.
Když jdete na svou první schůzku s fyzioterapií, měli byste si pamatovat, že musíte terapeuta informovat o všech zraněních, která můžete mít. Pokud jste například nedávno měli nehodu nebo se při provádění cvičení cítíte nepohodlně, měli byste o tom informovat svého terapeuta. Měli byste jim také dát vědět, zda jste již dříve měli zranění a jak dlouho jste nebyli schopni stát na nohou. Obvykle nebudete schopni začít běhat ihned po proceduře, ale měli byste být schopni postupně zvyšovat vzdálenost a rychlost v průběhu času.