Zdědili jste byt po prarodičích, který je v původním stavu? Toto bývá mnohdy i výhodnější, protože si můžete provést celkovou rekonstrukci podle svého a nemusí vás mrzet, že byste kvůli tomu museli bourat poměrně nově zřízené prvky. Vybourat některá bytová jádra zvládnete sami, například pokud jde o umakart nebo dřevotřísku, a připravíte tak podklad pro výstavbu nových příček, s novou dispozicí a rozmístěním kuchyňské linky, koupelny a toalety.
Samotné stavební práce nejsou obtížné a šikovný kutil by se do nich mohl pustit i sám, ale je tu jeden zásadní problém, tedy vlastně dva – elektroinstalace a instalatérské rozvody. Jinými slovy, vy sami si nemůžete zapojit podle svého plynovou karmu či sporák a rozvést nově elektřinu, jak si malujete ve svých představách. Jsou k tomu zapotřebí odborníci s platným certifikátem, a to zejména z bezpečnostních důvodů.
Zaměříme-li se nyní na elektroinstalaci, můžete to provést třeba tak, že si do bytu pozvete elektrikáře z Prahy 10 a budete přímo na místě společně probírat bod po bodu, abyste byli zasvěceni do problému a mohli pak i lépe spolupracovat. S elektrikářem se totiž snadno domluvíte, zda si vyfrézujete drážky pro kabely sami, anebo si pořídíte potřebný materiál, který vám dle platných norem elektrikář doporučí. Můžete si sami nakoupit i zásuvky a vypínače (hlavně kvůli vzhledu krytů), ale zapojení a oživení obvodů již musíte nechat na odborníkovi.
Na závěr bychom chtěli připomenout, že ve starých bytech bývá ještě původní hliníkové vedení, a chcete-li zachovat alespoň světelné okruhy, teoreticky to možné je, ale není to příliš výhodné, protože se vám může za pár let některý obvod poškodit a vy pak budete muset znovu absolvovat frézování drážek do zdi, a kvůli tomu vystěhovat nábytek a proměnit byt ve staveniště. Komplexní rekonstrukce elektroinstalace je tedy výhodnější a je to sázka na jistotu.