– Nabídkové ceny bytů, které byly postaveny v devadesátých letech, stouply o více než devět a půl procenta
– Reálná cena nemovitosti je tak o dva miliony a tři sta tisíc korun vyšší než byla loni
– Tahounem této ceny je hlavní město Praha
– Průměrná cena bytu v Praze činí čtyři miliony korun (mimo historické centrum)
– Momentálně je k prodeji pouze v Praze na tři miliony bytů
Navyšování cen za byty není vyrovnané
Stejně jako všechno zboží, i byty zdražují. Za posledních dvanáct měsíců v průměru i devět procent, toto číslo je však v hlavním městě republiky vyšší, a to nejenom kvůli většímu počtu lidí a tedy i zájmu o byt, ale hlavně kvůli vyšší průměrné mzdě. Proto se dá předpokládat, že se bude cena bytů, ale také hodnota jejího zvýšení oproti minulým měsícům, lišit regionálně a místně.
– Severní Čechy
Například v severních Čechách se cena bytu pohybuje okolo šesti set tisíc korun. Zvýšení o deset procent proto není nikterak markantní, cena narostla pouze asi o šedesát tisíc korun.
– Ostrava
V třetím největším městě republiky však tato cena bude znát, jelikož průměrná cena bytu se zde pohybovala ještě loni okolo milionu korun a dvou set tisíc. Porot se momentálně ceny průměrně pohybují okolo milionu a pěti set tisíc korun za byt.
– Praha
Zde se ceny bytu zvedly o více než patnáct procent, což průměrně dělá milion a osm set tisíc korun. Avšak není to jenom Praha, cena se o stejné procento zvedla i v Českých Budějovicích, v Pardubicích a kupodivu také ve Zlíně.
– Plzeň a Ústí nad Labem
Zde hodnota bytů stoupla o čtrnáct procent. Takže zatímco zde se průměrné ceny pohybovaly okolo osmi set tisíc korun, momentálně se pohybují na milionu a čtvrt v průměru, v centru měst však byt 3 + 1 pod tři miliony neseženete.
Proč ceny stoupají?
Hlavním viníkem jsou pravděpodobně levné hypotéky, ale také vysoká poptávka po dobrém bydlení.