Především v době, kdy se někomu z našich sportovců podaří skvělý úspěch na vyšší soutěži, například mistrovství světa či olympiádě, nastává v mládežnických sportovních klubech velký nárůst. Děti i jejich rodiče sní o tom, že jejich děti budou také jednoho dne mistry světa či olympijští vítězové. Kolika z nich se ten sen ale splní? Sportovní filmy se nás snaží přesvědčit, že k úspěchu stačí talent a tvrdý trénink. Avšak i přesto, že takových dětí je relativně hodně. Zvláště pokud jsou motivované tím, co viděly v televizi. Proč tedy nemáme více profesionálních atletů, kteří se skutečně dokážou prosadit?
Jedním z důvodů je fakt, že ať se nám to líbí, nebo ne, talent a tvrdý trénink zkrátka nestačí k tomu, aby se člověk dostal do profesionální soutěže, i když samozřejmě také velmi pomohou. Avšak tím, co skutečně otevírá dveře, jsou peníze. Samozřejmě zde není řeč o úplatcích, ale o tom, že vychovat profesionálního sportovce není levná záležitost. V první řadě je potřeba kvalitní trenér. A ti nejlepší nejenže nejsou levní, ale také mají obvykle plno. Dostat se k nim tedy není jednoduché, a i zde platí, že peníze otvírají dveře.
Pak je zde také vybavení. Zde je nutné mít to nejkvalitnější, které je na trhu dostupné. A to samozřejmě také něco stojí. Bez něj však nebude trénink ani zdaleka tak efektivní a na profesionální úrovni bez něj zkrátka nelze hrát. Zapomenout nesmíme ani na jízdy na tréninky a zápasy. Ty totiž nemusí být vždy v blízkém okolí. Proto je potřeba počítat i s více než stokilometrovými cestami, v případě mezinárodních utkání dokonce i tisícikilometrovými. A o tom, že to zvláště při dnešních cenách benzinu a nafty není zrovna levná záležitost, se asi není nutné zmiňovat. Je tedy jasné, že bez peněz se zde neobejdeme. A velká většina rodičů zkrátka potřebné finance nemá. Musí se tedy smířit s tím, že z jejich dítěte zkrátka sportovní hvězda nebude. Je však třeba mít na paměti, že to není konec světa.