Masožravé rostliny – květiny s řadou mýtů

Masožravé rostliny patří mezi nejzajímavější skupinu exotických rostlin, které díky svým schopnostem trávit hmyz, byly vděčným tématem celé řady úspěšných filmů. V Čechách je mezi diváky bezkonkurenčně nejúspěšnější film Adéla ještě nevečeřela. Tato komedie dokonce řadí masožravé rostliny mezi útočné a dravé vetřelce schopné zkonzumovat i člověka. Jde samozřejmě o nadsázku, protože masožravé rostliny ani maso, tedy svalovinu, nepotřebují.
krása masožravé rostliny
Všechny masožravé rostliny žijí většinou v oblastech chudých na živiny. Časem si proto vyvinuly schopnost doplňovat chybějící těžké kovy, nutné pro správnou funkci enzymů, a dusík „lovem“ hmyzu. Celkem bylo popsáno více než 660 druhů a poddruhů masožravých rostlin, ale část z nich díky nezodpovědnému chování člověka zcela vyhynula. Některé druhy „masožravek“ najdete i v Čechách a to především v kyselých bažinatých oblastech.
mucholapka z přírody
Mezi nejznámější masožravé rostliny patří Mucholapka podivná (Dionaea muscipula), která jako jediná suchozemská rostlina umí vyvinout rychlý pohyb, kterým sevře přilákaný hmyz do pasti, kde jej velmi rychle usmrtí a rozloží trávící šťávy.
Nejen v Čechách nalezly svoji domovinu různé druhy Rosnatek, které lákají hmyz na lesk svých listů a vůni květů. Po dosednutí hmyzu na list jej dokonale přilepí zvláštní tekutina a udusí jej.
Mezi velice zajímavé rostliny mající svoji domovinu v Číně, Indonésii a na Filipínách patří láčkovky (Nepenthes). Ty lapají drobné živočichy pomocí speciálních orgánů – láček, které jsou na konci listů. Oběť, která spadne do láčky, se díky voskovitým okrajům nemůže dostat ven a časem zemře vysílením či utopením v trávící tekutině. Láčkovky jsou jediným druhem, u kterých bylo prokázáno, že jsou schopny zabít drobné hlodavce.
masožravka Venuše 
 
Masožravé rostliny, které můžeme s úspěchem pěstovat doma
·         Rosnatky (Drosera)
·         Mucholapka podivná (Dionaea muscipula)
·         Špirlice (Sarracenia)
·         Tučnice (Pinguicula)
·         Láčkovka (Nepenthaceae)
·         Láčkovice australská (Cephalotus follicularis)
 
Ten, kdo se chce pěstováním masožravých rostlin věnovat, musí počítat s několika zásadami nutnými k úspěchu:
 
1.      Rostliny musí být u okna, nejlépe na jižní stranu.
2.      Zálivka se provádí měkkou nebo destilovanou vodou.
3.      Substrát je velmi důležitý a je tvořen z rašeliny a perlitu v poměru 2:1 až 4:1.
4.      Rostliny potřebují přes zimu vegetační klid v stinné místnosti o teplotě 15°C.
5.      Všechny „masožravky“ milují rosení