Dokumentární film Afraid of the dark nás postupně provede minulostí od pravěku až po současnost odhalujíc jednotlivé faktory, jež učinily noc tak obávanou po celá staletí. Uvidíme paralely jednotlivých časových úseků se současností, abychom si přiblížily, jak jednotlivé hrozby lidstvo ovlivňovaly.
Pokud vás zajímá, jak moc nás ovlivňuje tento starý, hluboko zakořeněný strach, odkud vzešel a jak vznikl, podívejte se na tento mistrně zpracovaný dokumentární film plný zajímavých informací.
Vynález elektrického proudu a různých druhů osvětlení sice přinesl pocit bezpečí, pokud však není v dohledu žádné světlo, starý strach se vrátí.
Už na první pohled lze tušit, proč nás tma tolik znervózňuje. Fakt, ve tmě špatně vidíme, nevíme, co na nás může čekat v neprostupné tmě, možná přítomnost neznámých hrozeb, je samo o sobě důvodem k obavám.
Strach z neznámého, útoku, napadení…
Důvodů, proč nám temná noc přijde tak hrozivá, je hned několik.
Divoká zvířata, duchové, upíři, přepadení v noci, požár…
Přibližme si některé z nich…
Divoká zvířata. První z těchto faktorů sahá hluboko do minulosti, do doby, kdy lidé žili v jeskyních a jejich jedinou obranou byly primitivní zbraně a oheň.
Oheň. Je ironií, že jedna z mála hrozeb, jenž přetrvávají až do dnešní doby, je náš dávný ochránce před dravou zvěří.
Po té, co začala vznikat civilizace a objevila se první náboženství, víra rozvířila lidskou představivost.
Noc, tma, vlci, netopýři a černí ptáci se v mysli lidí spojily s představou ztělesněného zla a ještě prohloubily náš strach ze tmy.
Další důvod si lidstvo dodalo samo.
Neboť temný plášť noci poskytl skvělou příležitost pro spáchání trestných činů. Vraždy odehrávající se v zastrčených uličkách, tlupy banditů číhajících v temných lesích a skupiny loupežníků čekající na osamělé pocestné, učinily cestování v noci ještě nebezpečnějším.