Zvířecí mazlíčky si pořizuje stále více lidí. Ať se jedná o psa či kočku jsou našimi skvělými společníky. O zvířátka musíme pravidelně pečovat. K péči patří nejen pravidelné očkování, ale také odčervení. Psa i kočku bychom měli pravidelně kontrolovat. V případě potřeby je zbavit vnějších i vnitřních parazitů. Patří to k základní pravidelné péči.
Většina štěňat a koťat se s parazity již narodí. Nejčastější je výskyt škrkavek nebo tasemnice. O tom, že váš mazlíček má parazity, nemusíte mít ani tušení. Při silné nákaze, ale mohou vzniknout zvířátku zdravotní problémy. V případě štěňat či koťat může dojít dokonce k úhynu. Příčinou úmrtí jsou průjmy, kožní změny, zvracení a celkové neprospívání zvířete. V případě silné nákazy se mohou larvy škrkavek dostat do krevního oběhu, plic nebo jater. Někteří parazité jsou přenosní na člověka. Zvlášť děti, které jsou se zvířátky v těsném kontaktu, mají k nákaze větší dispozice. Vajíčka a larvy se mohou vyskytovat téměř všude.
Štěňata bychom měli odčervovat od útlého věku, podle daného harmonogramu.
Poprvé odčervit bychom měli štěňata ve věku čtrnácti dnů. Až do dvanáctého týdne věku štěně odčervujeme vždy po dvou týdnech. Do jednoho roku štěně odčervujeme každé tři měsíce.
Dospělá zvířata odčervujeme každých šest měsíců. Pokud nechcete podávat preparáty preventivně, můžete zanést kousek trusu zvířete do veterinární laboratoře na rozbor. Dostanete informaci o tom, zda je výsledek negativní či pozitivní a je nutné zvířeti podat léčebný preparát.
Čím odčervíme?
Zvířatům podáváme tablety, pasty nebo spot ony. Pro štěňata bude výhodnější použití pasty. Lépe se aplikuje. Pasty bývají často účinné pouze proti škrkavkám, ale v případě štěňat je tato prevence dostačující.
Tabletypodáváme nejčastěji. Dávkujeme vždy podle váhy zvířete.
Spot onyjsou pro aplikaci nejjednodušší, dávkují se kapkou účinné látky za krk zvířete.